Spa-Ayurveda-Tours-1.jpg
Pět elementů
Pět elementů
26JGBLXB.jpg
HO2T65HY.jpg
Ajurvéda je 5000 let starý komplexní medicínský systém. Považuje se za matku medicíny, z které vychází čínská i klasická západní medicína. Název znamená vědu o životě a dlouhověkosti. Je považována za nejstarší zachovalý systém léčby na světě. Světová zdravotnická organizace (WHO) uznává ájurvédskou medicínu za účinný medicínský systém.

Jaké jsou principy Ájurvédy?
Hlavním principem Ájurvédy je život v souladu se svou konstitucí a s přírodními zákony. Ájurvéda je holistickou vědou, zabývá se celým člověkem. Nezaměřuje se na potlačování příznaků, ale hledá a léčí příčinu nemocí. Směřuje k zachování rovnováhy energie v těle, nejdůležitější podmínky zdraví. Ájurvéda se podrobně zabývá nejen léčbou, ale i prevencí nemocí a dlouhověkostí. Podle konstituce, vnějších a klimatických podmínek doporučuje individuálně založenou stravu, celkovou životosprávu, bylinné přípravky, procedury, jóga atd. Uznávání individuálních odlišností a individuální přístup k léčbě je jedním z unikátních rysů ájurvédské medicíny.

Co znamená konstituce a metabolický typ?
Podle Ájurvédy je člověk složen z pěti elementů, tří životních energií – principů, sedmi tkání a množství kanálů. Z pěti prvků-vzduch, prostor, oheň, voda a země – vždy dva elementy tvoří základ tří energií. Tyto energie (principy) nazýváme podle původních slov ze sanskrtu, Váta, Pitta a Kapha. Váta je energie pohybu, Pitta představuje metabolismus a Kapha odpovídá principu hmoty a struktury. Tyto energie se nachází v každém z nás, jen u každého jedince v jiném poměru. Každý z nás má unikátní strukturu energie a proto je každý člověk tak jedinečný. Kombinace těchto tří energií vytváří naši konstituci a metabolický typ.

(MUDr.David Frej)

Ayurvéda -umění bytí- dokumentární film
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one